آشنایی با موشن گرافیک

آشنایی با موشن گرافیک یا حرکت های گرافیکی (گاهی اوقات mograph ) قطعه ای انیمیشنی مانند است. موشن گرافیک از کجا آمده است انیمیشن تجربی یا انتزاعی را می توان موشن گرافیک نامید. کاربرد این نوع از شبه ویدیو ها برای عمق بخشیدن به مفهوم متن یا مطلب به خصوص در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام کاربرد اساسی دارد. در اواخر دهه 1980 تا اواسط دهه 1990 میلادی، سیستم های گرافیکی اختصاصی کاربرد داشتند. گران قیمت بودن این سیتم ها باعث می شد تا تنها شبکه تلویزیونی بتوانند از آن ها استفاده نمایید. استاندارد پخش گرافیک در آن زمان بسیار متفاوت تر از اکنون بود

توسعه داده شدن و ظهور کامپیوترهای دسک تاپ قدرتمندتر در دهه 90 و ایجاد شدن نرم افزار هایی مانند فتوشاپ باعث انقلابی در این زمینه شد. در نتیجه  هزینه های تولید گرافیک بشدت کاهش پیدا کرد. با کاهش هزینه تولید موشن گرافیک در رایانه،  استفاده گسترده تری از آن رخ داد. پس از آن در دهه اول قرن بیست و یک نرم افزار های دیگری راه به بازار پیدا کرد که تاثیرات ویژه ای داشتند. مانند Adobe After Effects ، Discrete Combustion ، Adobe Premiere Pro و Apple Motion را می توان از این جمله دانست. در دهه اول قرن بیست  موشن گرافیک به طور فزایندی در دسترس برای همگان مورد استفاده قرار گرفت.

آشنایی با موشن گرافیک

موشن گرافیک از کجا آمده است

اصطلاح “موشن گرافیک” توسط کتاب Trish و Chris Meyer در مورد استفاده از نرم افزار Adobe After Effects با عنوان Creating Motion Graphics رایج شد. ورود این اصطلاح آغازی بر گسترده ا ی عجیب داشت که تغییرات عمده ای حتی در ساخت ویدیو ایجاد نمود. در آن زمان ساخت و تولید و برنامه های تولید ویدیو به صورت  3D نبودند. این برنامه های جدید مجموعه جلوه های ویژه ، ترکیب و ابزار اصلاح رنگ را جمع آوری کرده بودند. در مرحله اول بین ویرایش سبک قدیم و 3D کم کم در حال رایج شدن بود فرایند چشم گیری فاصله وجود داشت .به همین دلیل است که برخی افراد محصولات تولید شده در آن دوره را 2.5D می نامند. Adobe After Effects می تواند برای همه کارهای معمول ویرایش فیلم مورد نیاز برای تولید فیلم با کیفیت پخش با کیفیت بالا مورد استفاده قرار گیرد. این یک نرم افزار معمولاً مورد استفاده برای ویرایش ویدئو در سیستم عامل Mac یا رایانه های ویندوزی است. Premiere Pro برای ویرایش فیلم ها ، تبلیغات و سایر فیلم ها ، تلویزیون و فیلم های آنلاین استفاده می شود. این یک نرم افزار جامع برای ویرایش فیلم است و به عنوان بخشی از مجموعه برنامه های Adobe Creative Cloud نیز در دسترس است. الگوهای Motion Graphics قدرت ویرایشگرهای گرافیکی افتر افکت را به سر دسته تولیدکنندگان رساند. الگو هایی با کنترل های آسان بر روی ویدیو. هم چنین می توان برای استفاده در Premiere Pro سازگار شوند.

موشن گرافیک از کجا آمده است

موشن گرافیک از کجا آمده است

انیمیشن

عناصر یک پروژه موشن گرافیک بسته به قابلیت های نرم افزار می توانند به روش های مختلف متحرک شوند. این عناصر ممکن است در قالب هنر ، متن ، عکس و کلیپ های ویدئویی باشد. محبوب ترین شکل انیمیشن keyframing است. در آن می توان با تنظیم مجموعه ای از فریم های کلیدی ، ویژگی های یک شی را در نقاط مشخصی از زمان مشخص کرد تا خصوصیات شی بتواند به طور خودکار در قاب های بین قاب های اصلی تغییر کند. (یا به هم بخورد ). روش دیگر شامل یک سیستم رفتاری است که در Apple Motion یافت می شود.  تغییرات را با شبیه سازی نیروهای طبیعی بدون نیاز به روش قالب بندی دقیق تر کنترل کرد.

روش دیگر شامل استفاده از فرمول ها یا اسکریپت ها است. مانند عملکرد در Adobe After Effects یا ایجاد ActionScript در Adobe Flash.  رایانه ها قادر به محاسبه و تصادفی سازی تغییرات در تصاویر برای ایجادحرکت و تحول هستند. انیمیشن های رایانه ای می توانند با جابجایی خودکار ، فرآیند ارائه تسریع بخشند. هم چنین از فضای اطلاعاتی کمتری (حافظه کامپیوتر) استفاده شود.تغییرات کلیدی یک تصویر در یک زمان مشخص یا محاسبه شده. از این ژست ها یا فریم های کلیدی معمولاً به عنوان فریم کلیدی یا CP پایین یاد می شود. Adobe Flash از انیمیشن رایانه ای tweening و همچنین انیمیشن فریم به فریم و فیلم استفاده می کند. استفاده از انیمیشن، جلوه ای بی نظیر برای فیلم ها ایجاد می کند.

آشنایی با موشن گرافیک

موشن گرافیک تقریباً در همه موارد از تبلیغات ، تلویزیون ، فیلم و موارد دیگر کاربرد دارند. ساده ترین راه برای ایجاد ایده در موشن گرافیک طرح ایده ها و افکار ساده ای است که حرکت می کنند. بر خلاف انیمیشن 2 بعدی که نمی توان بسیاری از عملکرد ها در آن داشت در موشن گرافیک می توان بسیاری از موارد را در نظر داشت. یکی از این نوع استفاده از تایپو گرافی است. به طور کلی استفاده از موشن گرافیک برای تبلیغات بخصوص در زمانی که شما نیاز به ساخت یک داستان دارید بسیار کاربرد دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *